Nie zdarza się zbyt często, że mam wolną sobotę i mogę robić co tylko chcę. Postanowiłem to wykorzystać i zaliczyć dwa ciekawe wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie, mianowicie Robomaticon 2017 i Moto Expo 2017.

W pierwszej kolejności udałem się do Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, by zobaczyć jak wyglądają w Polsce walki robotów. Oczami wyobraźni widziałem już mega boty, które toczą zacięte pojedynki z użyciem wyrafinowanego oręża. Rzeczywistość okazała się jednak ciut różna od moich wyobrażeń. Po przybyciu na miejsce dowiedziałem się, iż roboty rywalizują w kilku różnych dyscyplinach, a walki są tylko jedną z nich. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Robomaticonu:

  • MicroMouse – jak najszybsze pokonanie labiryntu przez mysz robotyczną
  • Sumo – zapasy robotów w 3 kategoriach wagowych
  • Freestyle – dowolne konstrukcje
  • Humanoid Sprint – wyścigi robotów humanoidalnych
  • Line Follower – jak najszybsze pokonanie toru wyznaczonego przez czarną linię
  • Line Follower Enhanced – jak najszybsze pokonanie wyznaczonego toru z przeszkodami
  • Puck Collect – zbieranie krążków z planszy
  • Death Race – wyścig 2 robotów na śmierć i życie – tu nie obowiązują żadne reguły
  • Humanoid Sumo – walki robotów humanoidalnych w ringu

W trakcie mojej wizyty, udało mi się, obejrzeć zmagania sumo między robotami i kilka startów w konkurencji nazwanej „Line Follower Enhanced”. Zwykle walki między robotami trwały tylko kilka / kilkanaście sekund i polegały tylko i wyłącznie na tym, iż zwycięzca pierwszy obrócił się w kierunku przeciwnika (roboty stają do walki stojąc obok siebie) i wywiózł przeciwnika z ringu. Jedna walka robotów kroczących, którą widziałem była, przyznaję, dość długa i zabawna. Mierzący się ze sobą gladiatorzy mieli jednak dość duży problem z trafieniem na siebie
i zadaniem przeciwnikowi ostatecznego (jedynego) ciosu. Muszę przyznać, iż oczekiwałem zdecydowanie więcej. Żeby nie było, że nie widzę pozytywów. Sam event jest ciekawy i według mnie ma przed sobą przyszłość, jednak jest on nastawiony głównie na dzieci / uczniów.

Moto Expo 2017

Mógłbym tutaj opisywać wam, jak zachowuję się w miejscu pełnym motocykli i jakich wrażeń dostarczają mi dwie hale wypełnione wypasionymi sprzętami. Mógłbym też opisywać wszystkie te cuda techniki, podawać dane techniczne, podejrzewam jednak, że zdecydowanie ciekawsze będzie dla was obejrzenie kilku fotek z tegorocznego Moto Show, które odbyło się w halach Expo. Powiem wam tylko, że nowy Suzuki Gixer 1000 robi wrażenie, tak jak i nowa odsłona Yamahy R6. Jeżeli jesteście fanami motoryzacji, kochacie motocykle tak jak ja, lub po prostu lubicie podziwiać arcydzieła na kołach, koniecznie wybierzcie się w przyszłym roku na kolejną odsłonę Moto Expo.

[Gdzie] – Robomaticon 2017 – Aula Główna Politechnika Warszawska

[Kiedy] – Robomaticon 2017 – 4 marca 2017

[Za ile] – Robomaticon 2017 – wejście bezpłatne

[Gdzie] – Moto Show 2017 – EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

[Kiedy] – Moto Show 2017 – 3 -5 marca 2017

[Za ile] – Moto Show 2017 – Bilet 25 PLN

Zapisz

Zapisz

Zapisz