Czy saunowanie jest dobre na wszystko ?! Lubiana i polecana przez Skandynawów, określana terapią ciała i ducha, sauna wraca do łask po letniej przerwie. Kiedy pogoda nie rozpieszcza, a każdy szuka odrobiny ciepła i relaksu, sauna wydaje się  doskonałym rozwiązaniem. Regularne saunowanie poprawi krążenie, wzmocni odporność, oczyści organizm z toksyn, zregeneruje mięśnie i przyśpieszy metabolizm. Efektem dodatkowym będzie zdrowsza skóra i zredukowany stres. Zapraszamy do krótkiego przeglądu rodzajów i zasad saunowania oraz do zestawienia najlepszych według Łowców Wrażeń, obiektów w Warszawie i okolicach.

Skąd się wzięło saunowanie i do czego służy

Swe początki ma w epoce kamienia, kiedy to zażywano kąpieli w ziemnych jamach bądź glinianych chatach. Najpierw należało rozgrzać na ogniu kamienie, które następnie były umieszczane na podłożu i polewano je wodą. W ten sposób odbywało się pierwsze saunowanie na „spoconych kamieniach”. Takich zabiegów dokonywali już Aztekowie, ale też Indianie Gwatemalscy, Eskimosi i ludność Azjatycka. Owe praktyki dotarły do Finlandii około 2 tyś lat temu, gdzie do dziś pozostają w modzie. Z biegiem czasu kamienne sauny zastąpiono drewnianymi, uszczelnianymi skórami i futrami. Zaczęły się również eksperymenty z dodawaniem wszelakich, dobroczynnych ziół, które współcześnie mają postać olejków eterycznych.

Już od czasów Azteków obserwowano pozytywny wpływ gorących kąpieli zdrowie ludzi. Nawet kilkuminutowy seans w temperaturze ok 100° C potrafi rozgrzać skórę do 42 ° C. To powoduje wzrost temperatury ciała o nawet 1 ° C, czego efektem jest reakcja gorączkowa organizmu wpływająca na wzmożoną produkcję przeciwciał zabijających bakterie i wirusy, jak również na zwiększoną potliwość,  która zapewnia ekspresowe pozbywanie się toksyn poprzez gruczoły skórne. Należy jednak konieczne pamiętać, że po nagrzaniu ciała, musimy je ochłodzić dlatego też kluczowe są zimne kąpiele, prysznice bądź „wietrzenie” na świeżym powietrzu. Po takim cyklu należy dać organizmowi się zregenerować podczas minimum kilkunastominutowego odpoczynku w strefie relaksu. Dopiero taki cykl zapewnia pozytywne skutki zdrowotne, w przeciwnym razie możemy sobie tylko zaszkodzić.

Jakich zasad należy przestrzegać

O pierwszej już w zasadzie napisałem – po każdym nagrzaniu ciała, należy schłodzić organizm wodą o temperaturze 12 – 20°C oraz wytrzeć się do sucha. A co poza tym:

 • Podczas jednej sesji tracimy ok 1 litra płynów, dlatego po każdej z nich uzupełniamy, najlepiej wodą mineralną bądź sokami naturalnymi
 • Sauna jest miejscem bez-tekstylnym, dlatego też wszelkie stroje kąpielowe są zabronione.  Na saunę zabieramy ręcznik, ewentualnie tunikę i czapkę
 • pierwsza sesja w życiu nie powinna trwać więcej niż 10-15 min
 • Nie wolno korzystać z sauny bezpośrednio posiłku lub po spożyciu alkoholu
 • Przed kąpielą należy pozbyć się biżuterii, żeby nas nie poparzyła
 • W saunie panuje strefa ciszy, wiec nie rozmawiamy
 • Jeśli chcemy polać woda kamienie bądź dodać olejków eterycznych koniecznie zapytajmy o zgodę współtowarzyszy – nie każdemu może to odpowiadać
 • Saunę stosujemy profilaktycznie i pro-zdrowotnie. W przypadku infekcji, nie korzystamy z niej, do momentu zaleczenia. w okolicznościach innych schorzeń, przed wizytą w saunarium należy skonsultować się z lekarzem

Z jakiej sauny skorzystać

Zanim wejdziesz do sauny, zapoznaj się z występującymi typami saun i dobierz właściwą dla Ciebie:

 • sauna parowa (inaczej łaźnia rzymska) – najbardziej komfortowa dla początkującego, najbezpieczniejsza dla organizmu. Temperatura w zakresie 45-65°C, przy dużej wilgotności powietrza (40-65% i wyższej), umożliwiającej swobodne oddychanie
 • sauna sucha (fińska) dla wytrawnych i świadomych swoich celów oraz możliwości, bywalców. Temperatura w środku 90-110°C, a wilgotność tylko 5-10%,
 • sauna mokra – wbrew swej nazwie o stosunkowo niskiej wilgotności 20 – 35%, o temperaturze 75-90°C. Dobra dla osób z przetłuszczającą się skórą.
 • sauna na podczerwień – dzięki nowoczesnym technologiom przy temperaturze ok 50 °C można osiągnąć efekty jak w sanie suchej. Nagrzewane następuje dzięki promieniom podczerwieni a nie gorącym powietrzem. Polecana jest dla osób z problemami z układem krążenia. zanim wypróbujesz, skontaktuj się z lekarzem.

Więcej na temat rodzajów saun znajdziecie tutaj.

Gdzie na saunę w okolicach Warszawy

Oferta ciekawych saun w Warszawie z doświadczenia Łowców Wrażeń nie jest nazbyt szeroka, wystarczy jednak wyjechać 30 min poza stolicę i katalog kompleksowych ośrodków saun istotnie się rozszerza. Do wyboru mamy co najmniej kilka dobrze wyposażonych i ciekawie zaprojektowanych obiektów. Zapraszam do przeglądu okiem Łowcy:

Hotel Narvil Conference & Spa

Zlokalizowany nad brzegiem Narwi, w pobliżu zalewu zegrzyńskiego ośrodek ma w swojej ofercie naprawdę interesującą propozycję dla wytrawnych saunowiczów. W strefie termalnej mamy do wyboru: Caldarium – zabiegi aromatyzujące rozluźniające w przyjemnej 55°C temperaturze i niskiej wilgotności, równie aromatyczną łaźnie parową 45°-55°C, w 100% wilgoci, saunę fińską, oraz dodatkowe atrakcje jak orzeźwiające bryzy wodne, lód, ceremonie w strefie saun, basen witalny z masażem czy podgrzewane kamienne leżanki. Nietypowym urozmaiceniem jest łaźnia błotna, gdzie można otrzymać wszelkiego rodzaju zabiegi: koloroterapia, muzykoterapia, aromaterapia i pielęgnacyjne działanie naturalnych okładów: glinek, błota z Morza Martwego, alg lub masek pielęgnacyjnych.

Lokalizacja obiektu, jakość wyknowania, mała liczba osób powoduje, że satysfakcja jest gwarantowana.

Ocena ŁOWCÓW : 5/5

Hotel Warszawianka

Nieopodal Hotelu Narvil w miejscowości Jachranka znajduje się zrewitalizowany w 2012 roku, kultowy hotel Warszawianka. Ośrodek nie chwali się na stronie szczegółowo swoją ofertą saun, dlatego postanowiliśmy go odwiedzić. Trzeba przyznać, że nie ma śladu po starym obiekcie, jest on aktualnie w pełni nowoczesny, zarówno w architekturze jak i funkcjonalności. W ramach rozbudowanego centrum aqua, oferującego baseny i inne atrakcje wodne znajdziemy też satysfakcjonującą strefę saun. W ramach dostępnych  pomieszczeniach znajdziemy saunę suchą na wzór fińskiej, łaźnie parową, banie z lodowatą wodą do zimnych kąpieli, skalistą grotę z orzeźwiającą bryzą oraz kilka kubłów z wodą dla spragnionych chłodnych wrażeń.

Cały kompleks saun jest niewielkich rozmiarów, jednak przygotowany w dobrym smaku, w towarzystwie strefy aqua tworzy ciekawą kompozycję.

Ocena ŁOWCÓW : 4/5

Hotelossa

Kolejny ośrodek hotelowy, który zainwestował w centrum termalne, znakomicie uzupełniające kompleksową ofertę tego obiektu konferencyjno-integracyjnego znajdującego się po drodze z Warszawy do Warki. W pięknie zaprojektowanej strefie Wellnes & Spa faktycznie możemy poczuć się odseparowani od codzienności, dzięki saunom, suchej, parowej. Dodatkowo do dyspozycji jest sauna Infrared – wykorzystująca promienniki podczerwieni do rozgrzania ciała saunowicza, które wnikają nawet do 4,5 cm pod skórę. Dzięki temu ciało traci nawet o 250% więcej płynów niż w tradycyjnej saunie. Ponadto promienie skuteczniej rozszerzają naczynia krwionośne a maksymalna temperatura nie przekracza 60 stopni dlatego też zabiegi są dostępne dla szerszej grupy entuzjastów.

Oferty centrum termalnego dopełnia łaźnia rzymska, podobna do parowej wzbogacona dodatkowymi aromatami podczas seansów. Całość doznań w Ossie spełniła nasze oczekiwania, tym samym na stałe pozostanie na liście możliwych weekendowych wyborów, szczególnie w ponure jesienno-zimowe dni.

Ocena ŁOWCÓW : 4/5

Pałacyk Otrębusy

Położony na szlaku komunikacyjnym Pruszków – Grodzisk Mazowiecki, znajduje się ok 20 km od centrum Warszawy, niedaleko zachodniej obwodnicy. Warty odwiedzenia ze względu na swoją niebanalną architekturę, klasyczne i przygotowane ze smakiem wnętrza. W luksusowym Pałacyku skorzystamy naturalnie z bogatej oferty zabiegowej oraz strefy SPA. Dla kuracjuszy dostępna jest klasyczna sauna sucha (najczęściej występująca chyba wszędzie), aromatyczna łaźnia parowa o przyjemnej temperaturze, relaksacyjne ceramiczne cieplutkie leżanki oraz wywołujący ciarki lodospad i prysznic wrażeń.

Całość oferty jest na prawdę zachęcająca do odwiedzin. Ze względu na piękno architektury, miłą obsługę i bliskość lokalizacji warto tu wpaść na weekend lub nawet na 1 wieczór.

Ocena ŁOWCÓW : 4/5

Studio Sante

Chwalące się mianem uzdrowiska miejskiego, Studio Sante to jasny punkt na Warszawskiej mapie wellness & Spa. Największy tego rodzaj obiekt w stolicy oferuje rzeczywiście ekskluzywne zabiegi. Zaczynając od kosmicznych doznać na krzemionce wulkanicznej, poprzez relaks w wyłożonej 22-karatowym złotem wypoczywalni, a kończąc na kąpieli w jacuzzi z solą himalajską bądź wodą krzemową, faktycznie eksplorujemy prawdziwie światowy poziom. W strefie saun oferta jest wysublimowana ale nie tak szeroka, do dyspozycji jest japońska sauna Ganbanyoku, gdzie seans trwa 60 min, klasyczna sauna fińska, biosauna oraz łaźnia parowa z rewitalizowanej wody. Po saunowaniu możemy wypocząć w grocie solnej, na słonecznej łące bądź w strefie schładzania.

Studio Sante to kompleksowość, wysoki poziom, późne godziny otwarcia – do północy, ale również niestety zbyt duża liczba gości i czasem przerost formy nad treścią.

Ocena ŁOWCÓW : 4/5

Park Wodny Warszawianka

Znany przede wszystkim jako pierwszy (i wciąż jedyny) Park Wodny w Warszawie z basenem olimpijskim. Obiekt dysponuje wszakże bardzo bogatą ofertą wellness & spa. W połączeniu z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną oraz strefą basenową stanowi niezrównany kompleks wodny w granicach miasta. Jak na obiekt wybudowany w 1999 roku, posiada na prawdę bardzo szeroką ofertę saun. Skorzystać możemy z sauny rzymskiej, aromabath – wilgotnej inhalacji z aromatami oraz kilku suchych saun – saunarium z aromatoterapią i chromoterapią, tradycyjna sauna fińska, bania ruska oraz caldarium – sauna sucha z inhalacjami ziołowymi oczyszczającymi drogi oddechowe. Oprócz tego, dostępne są łaźnia błotna, kabina śnieżka.

Ze względu na kompleksowość, bliskość oraz dostępność na kartę multisport (za dopłatą) jest to obiekt najczęściej odwiedzany przez Łowców Wrażeń, a przez to gorąco polecany.

Ocena ŁOWCÓW : 5/5

Saun w okolicy Warszawy jest oczywiście o wiele więcej, opisaliśmy jedynie te, które zachęciły nas ofertą i mieliśmy okazję przetestować. Aby dowiedzieć się więcej o świecie saunowiczów możecie zajrzeć na bloga Sauny w Polsce. Tymczasem napiszcie gdzie Wy byliście i co polecacie.