Dlaczego bieg z przeszkodami?

Nudzi Cię bieganie? Chcesz dbać o formę i potrzebujesz motywacji do ćwiczeń? W takim razie mamy sporo wspólnego – nigdy nie kręciło mnie bieganie, tym bardziej długodystansowe. Sama myśl o przebiegnięciu 10 km wywoływała we mnie paraliżującą mieszankę mdłości i zniecierpliwienia nudą. Z drugiej jednak strony utrzymanie formy, a w szczególności  rozsądnych parametrów BMI wymaga intensywnej aktywności aerobowej, z czego jedną z najskuteczniejszych jest bieganie. Odpowiedzią na ten zgoła tragiczny konflikt celów z drogą ich realizacji okazały się być biegi z przeszkodami, które skutecznie przełamują monotonię standardowej trasy pojawiającymi się po drodze trudnościami. Moja przygoda rozpoczęła się w kwietniu tego roku wraz z uruchomieniem serii Runmageddon, oferującej błotno-wodne i techniczne wyzwania prawie dla każdego. 

Runmageddon – nasza przygoda

Po kilku miesiącach dość intensywnych przygotowań, wydobywających z nas od dawna skrywaną formę, spojrzeliśmy w oczy pierwszej edycji Runmageddonu odbwającej się Warszawie. Ten 10 km dystans, jaki mieliśmy pokonać w sobotę, zdecydowanie odbiegał od wcześniej znanych i stosowanych przez nas modeli weekendowego wypoczynku. Ale przecież trzeba podnieść samemu sobie rzuconą rękawicę – więc ruszyliśmy!! Wielokrotnie umorusani w błocie, obmyci w bagnie, a następnie utytłani w piachu, wspólnie z drużyną dzielnie pokonywaliśmy kolejne przeszkody. Pomagając sobie wzajemnie i wspierając na duchu, mieliśmy ze znajomymi naprawdę dobrą zabawę. W drugiej połowie trasy wcześniejsza beztroska ustąpiła miejsca determinacji potrzebnej do pokonania własnych słabości niedoświadczonego biegacza. Moment i radoś ć z dotarcia na metę był nie tylko utwierdzeniem słuszności podjętego wyzwania, ale również ugruntowaniem wiary w możliwość przemiany oraz skuteczność realizacji celów.

Od tamtego czasu wziąłem udział w kolejnych dwóch edycjach przygotowanych przez organizatora do tej pory: odbywającym się w ponownie w Warszawie 6 – km Runmagedon Recrut, który był „spacerkiem” dla już zaprawionego w bojach runmagedończyka, a następnie w Sopockim  Runmageddon Classic, gdzie na dystansie 12 km rozstawiono 70 różnorakich przeszkód dla samozwańczych komandosów. Kolejnym wyzwaniem i wielkim sprawdzianem będzie najtrudniejszy dotychczas Runmageddon Hardcore, który odbędzie 30 listopada tego roku. Czeka nas do pokonania 20 km po zimnym błocie, o ile nie śniegu oraz najpewniej ponad 100 zlodowaciałych przeszkód, które będą chciały przemówić Ci do rozsądku. Ja już się zapisałem! A Ty?

Czym jest Runmageddon

Runmageddon to świeża seria dość wymagających biegów z przeszkodami powstała wiosną 2014 roku. Poszczególne edycje różnią się dystansem oraz liczbą przeszkód. Najkrótszy do tej pory Runmageddon Recrut miał 6 km i ok 40 przeszkód, najdłuższy dopiero przed nami w listopadzie.

Runmageddon odbywa się na torze wyścigów konnych naszpikowanym przeszkodami wszelakiej maści i rodzaju.  Autorsko kategoryzuję je jako:

  • błotno-wodne przejścia i przeprawy przez zbiorniki, stawy, doły i okopy. Wymagające głownie odporności przed zimną wodą i błotem;
  • wspinająco – wiszące pajęczyny i pomosty, gdzie przydają się chwytne dłonie i balans ciała;
  • pochylnie, ścianki przełazy  – na które trzeba się wdrapać bądź wskoczyć;
  • męczyciele – wszelkiego rodzaju przedmioty do przerzucania (opony), noszenia (worki z piaskiem) i ciągnięcia (betonowe bloczki).

Runmageddon to również integracyjna zabawa i pozytywna energia zarówno dla uczestników, jak i dla kibiców i osób towarzyszących. Wspólna rywalizacja, pomaganie sobie, wspieranie i kibicowanie zapewnia mnóstwo zabawy i frajdy wszystkim zaangażowanym.

Aby wziąć udział, nie musisz być gladiatorem ani wytrawnym biegaczem – żeby wystartować na najkrótszym dystansie wystarczy się trochę poruszać kilka tygodni wcześniej i uwierzyć w siebie. Tak więc do dzieła – sprawdź się, zaproś rodzinę, znajomych i bawcie się dobrze!!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź zapisać na kolejną edycję to wejdź na stronę organizatora: http://www.runmageddon.pl/

Podobne biegi

Biegi z przeszkodami cieszą się rosnącym zainteresowaniem, dlatego też dostępna oferta nieustannie się rozszerza. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

http://menexpertsurvivalrace.pl/

http://biegherkulesa.pl/tournaments/biegherkulesa

http://www.wkbmeta.pl/biegkatorznika/

http://spartanrace.pl/

http://huntrun.pl/

http://www.gromchallenge.pl/

http://biegkomandosa.pl/