Jeszcze podczas regat (odsyłam do mojej relacji „Paralaksa, Agona czy Ortodroma? – Regaty Łowców Wrażeń”), stojąc podczas dekoracji zwycięzców, pomyślałam sobie: a może by zorganizować coś na Pasażu Wiecha…? Czasami od myśli do czynów wiedzie bardzo szybka droga. Czasami nawet zbyt szybka. 29 sierpnia 2019 r. – stało się: Łowcy Wrażeń pojawili się na Pasażu Wiecha z jedynym w swoim rodzaju hasłem: „Nikt się za ciebie nie ruszy z kanapy”.

 

Szaleństwo przygotowań

Ponieważ nie mieliśmy zbyt dużo czasu, pomysłów za to aż za dużo – finalnie postanowiliśmy ograniczyć zakres akcji do 4 godzin, 7 partnerów (nie licząc mnie), 4 Łowców (nie licząc mnie)… Czemu ciągle mówię o mnie? Przypadkiem dysponuję powierzchnią, na której to wszystko się wydarzyło, a poza tym mogłam osobiście przyczynić się zarówno do realizacji wydarzenia razem z Łowcami Wrażeń, jednocześnie aktywując przestrzeń Pasażu Wiecha dla odwiedzających i najemców Domów Towarowych Wars Sawa Junior, jak również dla okolicznych mieszkańców. Nie zapominajmy też o możliwości wzięcia udziału we wszystkich atrakcjach zorganizowanych przez Łowców Wrażeń.

W ogniu walki – Arma PL Warszawa – mistrzowie szermierki historycznej – start: 17.00

Czy wiedzieliście, że dawna szermierka to sport niemal wymarły? Dzięki takim organizacjom jak  ARMA PL Warszawa możemy poznać historię europejskich systemów walki wręcz i bronią białą. Podczas akcji na Pasażu Wiecha i przed Pawilonem Zodiak, trenerzy walk nie tylko urządzili pokaz szermierki, ale również opowiedzieli o tajnikach walki bronią białą. Uczestnicy i widownia mieli niespotykaną okazję zobaczyć także, jak wygląda regularny trening mistrzów walki i młodych adeptów. A nie jest to prosty sport: poza orężem każdy wojownik musi przywdziać ciężki strój, chroniący go przed ewentualnymi uderzeniami przeciwnika, włącznie z nakryciem głowy. Dla uczestników symulacji przewidziano również inne rodzaje broni: rapier, tarczę, lewak i puklerz. Akcja trwała aż do zmierzchu – przez cztery godziny każdy mógł podejść do mistrzów i spróbować swych sił na polu walki, z wybranym przez siebie orężem. Kto wie – może dzięki naszemu wydarzeniu szkoła fechtunku zyska nowych sympatyków, którzy będą kontynuować europejskie tradycje fechtunku?

 

Przedsmak OCRów – Otwarty trening Gorillars OCR Kids Team – start: 17.30 i 20.10

W naszych planach sportowych na ten dzień uwzględniliśmy również najmłodszych uczestników. Ania i Remigiusz z Gorillas OCR przygotowali dwie serie treningów dla dzieciaków, ale też dla wszystkich chętnych. Nasza para trenerów opowiedziała nam co to są OCRy (Obstacle Course Racing) – dla niewtajemniczonych: to biegi z przeszkodami, podczas których uczestnicy mogą się wykazać wytrzymałością, odpornością, ale też porządnie się ubrudzić (jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o OCRach, polecam artykuł Łowczyni Wrażeń: „Biegi OCR okiem kobiety). Od teorii – do praktyki: Ania i Remek pokazali młodym uczestnikom, jak rozgrzać się przed wyzwaniem sportowym, a także przećwiczyli elementy karne OCRów: burpeesy (czyli padnij – powstań). Na szczęście przy padaniu mogliśmy skorzystać z mat. Nasi trenerzy zapraszają dzieciaki do aktywnego uprawiania sportów – pod ich okiem z waszych pociech wyrosną prawdziwe Goryle – młodzi uczestnicy biegów przeszkodowych.

 

Wspomnienia z dzieciństwa – Wariat – II Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Wariata – start: 18.00

Nieco dalej od sceny, przy której można było poćwiczyć pod okiem trenerów, stanęły dwa stoły do tenisa stołowego. Początkowo wszyscy myśleli, że można po prostu podejść i pograć – oczywiście mieli rację, ale tylko częściowo.

Kolejnym bowiem punktem programu „Nikt się za ciebie nie ruszy z kanapy”, był tzw. Wariat, czyli gra w tenisa stołowego połączona z bieganiem wokół stołu, nakierowana na zdobycie jak największej ilości punktów, dzięki odbijaniu piłeczki z innymi uczestnikami. Wielu z was może pamiętać tę zabawę z dzieciństwa. Łowcy Wrażeń postanowili przenieść te wspomnienia do dziś i zorganizować II Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Wariata. Dzięki uprzejmości AZS Warszawa, który udostępnił nam stoły tenisowe oraz Martes Sport, który wspierał nasze rozgrywki sprzętem do gry, udało się pobiegać, poszaleć, poodbijać piłeczkę i wyłonić trójkę zwycięzców, zwanych popularnie Wariatami.

Po zakończonych Mistrzostwach można było do końca akcji korzystać ze sprzętu i kontynuować rozgrywki tenisowe, już na własną rękę.

 

Najważniejsza w życiu jest równowaga – Pokaz i warsztaty żonglerki Miłosza Bałdygi – start: 19.00

Scenę oddaliśmy Miłoszowi – mistrzowi żonglerki. Miłosz zgłębia tę sztukę od lat, jest pasjonatem i bardzo chętnie dzieli się wiedzą z innymi: prowadzi warsztaty z żonglerki rozmaitymi przedmiotami na zajęciach Juggling With Benefits – Mind & Body Training by Miłosz Bałdyga. Żonglerka to nie tylko trening ciała, ale także bodziec dla naszego mózgu, próbującego zrozumieć prawidła żonglerki, aby potem motywować nasze ciało do wyciągania dłoni po kolejne piłeczki, maczugi czy szarfy. To trening dla umysłu, skupionego niejednokrotnie na pracy, nauce i śledzeniu ekranów telefonów. Na Pasażu Wiecha Miłosz podrzucał piłeczki i łapał je z mistrzowską precyzją, na warsztatach pokazał jak powstrzymać kolorowe chusty od zetknięcia się z ziemią. Nasz mistrz nie mógł się powstrzymać również przed treningiem w jednym z naszych sklepów, gdzie chwilę pożonglował… butami.

Piosenka jest dobra na wszystko – „Bring Sally Up” – wyzwanie pompkowe – start: 20.00

Niektórzy znają tę piosenkę, niektórzy słyszeli ją po raz pierwszy, ale wszystkim po tym wydarzeniu będzie się kojarzyła z możliwością stawienia czoła wyzwaniu w pompkach – „Bring Sally Up” Moby’ego posłużyła Łowcom Wrażeń jako tło do zadania: podczas słów „bring Sally up” należy unieść się na dłoniach, a po słowach: „bring Sally down”  – opuścić się na rękach i czekać na kolejną komendę. Piosenka trwa ponad 3 minuty i wykonuje się podczas niej około 30 tego typu pompek. W wyzwaniu mógł wziąć udział każdy – rozłożono maty a z głośników popłynęły pierwsze dźwięki zachęcające do zejścia do parteru.

Niekwestionowanym mistrzem wyzwania okazał się Piotrek, któremu udało się wykonać ponad 180 pompek, czyli 6 zapętleń piosenki. Piotrek tylko dlatego przerwał wyzwanie, bo właśnie uciekał mu ostatni pociąg do domu. Gratulacje!

Rowery to nasza specjalność – stoisko porad i promocji – Martes Sport

Podczas całego wydarzenia „Nikt się za ciebie nie ruszy z kanapy” towarzyszyła nam ekipa z Martes Sport. Przedstawiciele jednego z najemców Domów Towarowych WARS SAWA JUNIOR, służyli radą i wsparciem zarówno w tematach związanych z bieżącą obsługą rowerów, jak również w kwestiach zakupu odpowiedniego sprzętu, bo przecież nie tylko gust ma znaczenie, ale ważne jest na jakich trasach i do jakich wyczynów potrzebujemy skorzystać z naszych pojazdów. Na stoisku można było podziwiać najnowsze modele rowerów, a także dowiedzieć się kilku ciekawostek ze świata dwóch kółek.

Prelekcja o wejściu na szczyt Mount Blanc – łowieccy zdobywcy szczytów – start: 20.30

Dla chcącego – nic trudnego. Ale czy na pewno? Jak przygotować się na trudy wędrówki na najwyższy szczyt Alp Zachodnich – na Dach Europy? Tego mogliśmy się dowiedzieć dzięki prelekcjom uczestników takich wypraw, którzy przybyli do nas, aby podzielić się wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim pięknymi wspomnieniami wzbogaconymi zdjęciami.

Wieczór zapadł nad Pasażem Wiecha… Pełni pozytywnych wrażeń i adrenaliny przekonaliśmy się po raz kolejny, ze sport to zdrowie. Ale sport to także piękne przeżycia, rywalizacja, wspólne zdobywanie szczytów, pokonywanie własnych słabości i dobra zabawa dla wszystkich. Może tego dnia nauczyliśmy się żonglować i chcemy kontynuować to pod okiem trenerów? Może nasze pociechy przekonały się, że sport to nie tylko gra na tabletach i wystartują w następnym runmageddonie? Może ktoś zafascynował się Alpami albo chciałby kontynuować tradycje polskiej szermierki? Łowcy Wrażeń wspierają i dopingują wszelkie inicjatywy – w zdrowym ciele – zdrowy duch!

Dziękujemy partnerom akcji „Nikt się za ciebie nie ruszy z kanapy”:

WARS SAWA JUNIOR
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
ARMA PL Warszawa
Gorillas OCR
Milosz Baldyga
Zrobimy Wszystko
AZS Warszawa

Zdjęcia: Mateusz Mączka