Swoją przygodę z jogą rozpoczęliśmy jak na łowców przystało od nietypowej praktyki jogi, którą jest Acro Joga (Acro Yoga). Acro Joga, czyli połączenie akrobatyki z jogą wymagającą wyciszenia, od razu wydało nam się godne przetestowania.

Acro Joga w wykonaniu naszych ekspertów - Zuzy i Wojtka

Na czym polega Acro Joga

Acro Joga łączy w sobie 3 elementy – akrobatykę, pozycję jogi oraz masaż tajski. Jej podstawowym wyróżnikiem jest to że pozycje wykonuje się w parach. Wymaga ona zatem kontaktu i współpracy pomiędzy dwoma (lub więcej) osobami.

W Acro Jodze wyróżniamy 3 role:

  • Podstawa (base) – baza stanowiąca fundament wykonywanej pozycji
  • Latający (flyer) – osoba, która jest unoszona przez podstawę i wykonująca „figury” na wysokości
  • Asekurujący (spotter) – osoba, która zabezpiecza pozycję i w razie potrzeby asekuruje dwie pierwsze

Acro Jogę warto zacząć pod okiem bardziej doświadczonych osób. Regularne spotkania znajdziecie między innymi w grupie AcroYoga Jam Warsaw.

Łowcy Wrażeń jako podstawa w Acro Jodze

Naszym zdaniem

Szymek:

Nie spodziewałem, się że joga może dostarczyć tyle uśmiechu oraz satysfakcji. Na początku, podstawowe pozycje Acro Jogi wydają się wyzwaniami zbliżonymi do cyrkowych ewolucji. Tym więcej radości przysparza ich wykonanie już po kilku próbach (są prostsze niż się mogłoby wydawać). Poszczególne pozycję wymagają bardzo dobrego zmysłu równowagi oraz wytrzymałości fizycznej. Muszę przyznać, że po 2 godzinach warsztatu, wyszedłem zmęczony z zakwasami w rękach. Podobno dzięki prawidłowej technice można podnosić z łatwością dużo cięższe osoby. Jednak jak to mówią znajomi z przydomowej siłowni „prawdziwa siła techniki się nie boi”, więc zakwas musiał być. Praktyka Acro Jogi była dla mnie zdecydowanie bardzo dobrą zabawą i interesującym doświadczeniem.

Łowcy Wrażeń do góry nogami w Acro Jodze

Tomek:

Acro Joga to coś o czym nigdy nie myślałem na poważnie, tak więc na warsztaty wybrałem się z lekkim uśmiechem na twarzy. Po szybkiej rozgrzewce, przeszliśmy do pierwszych asan i wbrew wstępnym obawom, okazały się całkiem do zrobienia. Prowadzący słusznie wprowadzali nas w pozycje, stopniowo pokazując i podpowiadając wszystkie elementy i ruchy po kolei. Niemal od razu opanowaliśmy dwie pierwsze pozycje: ”krzesełko” i „ptak”. Niezależnie od pełnionej roli (chociaż ja najlepiej spełniałem się jako „baza”) Acro Joga wymaga zaufania, komunikacji i współpracy z partnerem. Pierwsze kontakty fizyczne wymagają nieco otwartości, ale frajda jest znakomita. Dla mnie to dyscyplina wciąż niezgłębiona, ale bardzo ciekawa ponieważ łączy elementy masażu tajskiego, akrobatyki, jogi i kontaktu z partnerem. Poprawia sprawność ciała, skupienie i otwartość na drugą osobą. Szczerze polecam!

Łowcy Wrażeń latają na Acro Jodze

Acro Joga i żonglerka – mo:)

 

[Gdzie]: Cały rok – można wykonywać zarówno w pomieszczeniu jak i na łonie natury

[Kiedy]: Najlepiej dołączyć do grupy trenującej np. tutaj

[Za ile]: Cena pojedynczego wejścia na zajęcia lub warsztaty przeważnie w granicach 10 – 30 PLN