Złowiliśmy prawdziwą perełkę! – można by rzec… Ale czy można tak powiedzieć,  kiedy odkrycie liczy sobie kilka tysięcy m2 i składka się z zespołu kilku budynków zlokalizowanych w samym centrum miasta? A jednak… Obiekt powinien być nam znany i często przez nas odwiedzany.  Jeszcze chwilę temu tak nie było. Na szczęście w końcu tam trafiliśmy. Skąd ten entuzjazm? Powodów jest całe mnóstwo… Bo jest tam bardzo „łowiecko”, bo blisko stolicy, bo to miejsce edukacyjne, kulturalno-artystyczne, nowoczesne i można by tak wymieniać długo jeszcze, ale zacznijmy od początku. Pozachwycajmy się tym miejscem!

W centrum miasta Łódz, na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej zrewitalizowano i rozbudowano kompleks budynków EC1 pod hałsem „EC1 Łódź — Miasto Kultury”. Architektonicznie – to połączenie stylu z początku ubiegłego stulecia oraz nowoczesnego nurtu postindustrialnego.  Ideologicznie – to przestrzeń pozwalająca mądrze i inspirująco spędzić wolny czas. Perełka ta mieści w sobie bowiem kilka najprawdziwszych pereł.

Planetarium

Planetarium w Łodzi promowane jest przez EC1 jako najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie tego typu obiekt i z pewnością tak jest. Sferyczny ekran robi wrażenie i sprawia, że wyświetlane pokazy filmowe ogląda się z wielkim zaciekawieniem. Nie to jednak najbardziej nas zachwyciło i zachęciło, żeby tam wracać jak najczęściej. Dla nas największą wartością dodaną tego miejsca jest to, że jest ono przede wszystkim dostępne. Kiedy ma się ochotę obejrzeć seans w planetarium to w EC1 nie wybieramy spośród dostępnych odległych terminów tylko wybieramy spektakl – oglądamy co chcemy i kiedy chcemy! Repertuar Planetarium EC1 składa się z pokazów filmowych dla widzów w każdym wieku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a nawet coś żeby spędzić ten czas w większym gronie.

 

Centrum Nauki i Techniki EC1

Drugą atrakcją w ramach projektu „EC1 Łódź — Miasto Kultury” jest Centrum Nauki i Techniki EC1. Jest ono  największym centrum nauki w Polsce! Na ponad 8 tys. m2 czeka na odwiedzających 150 eksponatów, liczne gry zespołowe i niesamowite przestrzenie. Centrum Nauki i Techniki zaprasza do korzystania z trzech ścieżek edukacyjnych: (1) Ścieżki energetycznej, (2) Ścieżki historii cywilizacji i nauki, (3) Ścieżki „Mikroświat – Makroświat”. Pierwsza z proponowanych ścieżek dydaktycznych „Przetwarzanie energii” bazuje na historycznej infrastrukturze obiektu i poświęcona jest problematyce wytwarzania energii elektrycznej. Dwie pozostałe ścieżki: „Rozwój wiedzy i cywilizacji” i „Mikroświat–makroświat”, przedstawiają wybrane pojęcia, prawa i zjawiska fizyczne i chemiczne. Nawet jeżeli z opisu wydaje się to skomplikowane to tak nie jest, bowiem Centrum Nauki i Techniki EC1 nastawione jest na dużą interaktywność ze zwiedzającymi. Wiedzę z zakresu fizyki i chemii zdobywa się tam poprzez wykonywanie doświadczeń laboratoryjnych czyli naukę poprzez próbowanie, testowanie, działanie – jednym słowem dobrą zabawę!

Podobnie jak w przypadku Planetarium, oprócz rozmachu i pomysłu z jakim to miejsce  jest stworzone, największe złowione przez nas wrażenie to takie, że to miejsce jest po prostu dostępne i to w bardzo przyjaznym wydaniu. W Centrum Nauki i Techniki EC1 daremnie szukać kolejek przy kasach biletowych, tłoku przy eksponatach czy tłumów w tej niesamowitej przestrzeni. Bez pośpiechu, bez najmniejszego stresu można uczyć się poprzez eksperymentowanie do woli!

Manufaktura wrażeń!

Łódż słynie z Manufaktury. W Manufakturze jest prawie cała Łódz. Dla nas jednak to EC1 stało się wizytówką Łodzi .

Ta niesamowita przestrzeń bez problemu pomieści dużo więcej takich łowców wrażeń jak my. Przy takim dobrobycie atrakcji w EC1 miejsca i zajęcia wystarczy dla każdego. To istna manufaktura wrażeń!