W obliczu jesienno-zimowej aury, dawka motywacji niezbędna do przezwyciężenia inercji trzymającej nas w domu, może okazać się poza zasięgiem zwykłego zjadacza chleba. Dlatego dziś zaprezentujemy alternatywę w postaci domowych sposobów na budowanie formy.

Ćwiczenia w domu mają podstawową zaletę – nie trzeba z niego wychodzić. Dzięki temu oszczędzamy na czasie i koszcie dojazdu. Z drugiej strony jednak, wiemy jak trudno jest czasem samemu zmusić się do aktywności, gdy nikt nie patrzy. Z pomocą przychodzą nam różnoracy motywatorzy i trenerzy udostępniający mnóstwo treningów w ramach kanałów fitness i systemów ćwiczeń. Poniżej przegląd kilku tych, które mieliśmy okazję wypróbować i nie zajmują wiele czasu. Na pewn0 znajdziecie też coś dla siebie!

cw1

Tabata – to krótki, bardzo intensywny 4-minutowy trening odbywający się w cyklach 20 sekundowych ćwiczeń i 10 sekund odpoczynku. Podczas 4 minut robimy 8 takich serii, dając sobie maksymalny wycisk. Trening powinna poprzedzać minimum 5-minutowa rozgrzewka, po zakończeniu ćwiczeń należy natomiast rozciągnąć mięśnie, które pobudziliśmy podczas treningu. Krótki czas trwania sprawia, że łatwo jest znaleźć chwilę o dowolnej porze dnia na szybki zestaw ćwiczeń. Do kontrolowania długości serii warto użyć beepera bądź skorzystać z któregoś z poniższych filmików, które szczerze polecamy.

Dobór ćwiczeń do tabaty pozostawiamy w waszej gestii i w gestii trenerów fitness, którzy królują w interencie. Jednak wg nas najbardziej dostosowane z nich to: pompki, skakanka, pajacyk, padnij-powstań+wyskok, przysiady z obciążeniem i mountain-climbers.

6 Weidera (A6W) – to polecany i uważany za bardzo skuteczny program treningowy mięśni brzucha, składający się z 6 ćwiczeń, których intensywność wzrasta wraz z trwaniem 6 tygodniowego programu. Czy podejmujecie wyzwanie? Poniżej film instruktażowy, w internecie znajdziecie ich o wiele więcej.

5 minute workout – w związku z przyspieszeniem cywilizacyjnym mamy coraz mniej czasu, dlatego też dużą popularnością cieszą się krótkie „wysokoprężne” treningi, które można wykonać w każdym miejscu bez dodatkowych urządzeń. Jedną z bardziej popularnych propozycji jest 5 minute workout, który angażuje większość głównych partii mięśni. Zapraszamy do wypróbowania przez troszkę bardziej zaawansowanych. Nie zapomnijcie o rozgrzewce!

 

P90X – to, w skrócie, pochodzący z USA 90 dniowy plan treningowy, który według autora (Tony Horton) gwarantuje całkowitą transformację sylwetki, poprawę kondycji i ukształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Program to 12 filmów instruktażowych powtarzanych wg harmonogramu przez 90 dni, 6-7 dni w tygodniu. Ćwiczenia są bardzo intensywne w myśl zasady szoku mięśniowego, aby w szybkim tempie zmusić ciało do adaptacji, regeneracji i wzrostu. Twórcy programu karzą sobie płacić za udostępnienie treningów, ale Łowcy znaleźli naYoutube pokazowy trening, który też nas spocił. Sprawdzisz się?

Z kim ćwiczyć?

Powyżej zaprezentowaliśmy kilka przykładowych zestawów ćwiczeń. Jest ich bardzo wiele na youtube i stronach tematycznych. Poniżej znajdziecie natomiast propozycję kanałów treningowych, które team Łowców Wrażeń wypróbował i poleca na początek przygody pt. „fitness bez publiczności”.

Szymon Gaś & Katarzyna Kępka – to zestawy ćwiczeń z koncentracją ogólnorozwojową.

Mel B – polecamy w szczególności dla kobiet ze względu na szczególną eksploatację dolnych partii ciała, w których ich właścicielki niejednokrotnie upatrują przyczyn wielu niepowodzeń życiowych 🙂

Chodakowska – pozornie kanał również skierowany dla kobiet, lecz jak się okazuję potrafi zmęczyć także prawdziwego mężczyznę – mowa oczywiście o autorach tekstu:) Przekonacie się, jak spróbujecie treningu KILLER.

Po co się męczyć?

Wiele osób zapyta: ale po co się tak męczyć? Odpowiedź jest banalna: żeby żyć dłużej, w dobrej formie i nastroju. Pamiętajmy, że regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność, przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, podkręca metabolizm i buduje masę mięśniowa. Poza wpływem na sferę fizyczną, aktywizuje nas i usprawnia psychicznie dzięki magicznym endorfinom i hormonowi szczęścia – serotoninie. Po każdym porządnym treningu czujemy się spełnieni i usatysfakcjonowani. Wszystko powyższe jest natomiast niezbędne do łowienia wrażeń! 🙂 Tak więc: jak do tej pory nie chciało Ci się ćwiczyć, wstań i zrób to!

[Gdzie]: w domu, w pracy, na wakacjach, gdziekolwiek

[Za ile]: za darmo

[Kiedy]: kiedy tylko zechcesz