Sporty z wykorzystaniem różnych desek weszły do kanonów łowieckich aktywności. Wakeboard, kiteboard, snowboard czy longboard są sprzętami, które umilają nam poszczególne pory roku. Jakiś czas temu natrafiłem na możliwość stworzenia swojej własnej deski longboardowej w Miasto Szkutnia. Propozycja wydała się na tyle interesująca, że na kilka dni wcieliłem się w rolę stolarza. O tym jak można samemu zrobić sprzęt, który będzie cieszył oko oraz ducha w poniższym wpisie.

Miasto Szkutnia przywitało łowców

Warsztaty prowadzone były w Miasto Szkutnia, miejscu prowadzonym przez zapaleńców prac w drewnie. Jak sami o sobie mówią, są pasjonatami,  którzy po prostu lubią zapach drewna i lakieru. Swoją inicjatywą zachęcają innych do zrobienia własnoręcznego rękodzieła. Rękodzieła te mogą być różnorodnego kalibru. Od stworzenia karmiaka dla ptaków czy prostej skrzynki na narzędzia po deski longboardowe czy skimbordowe, aż do projektów kajaków. Tak naprawdę ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i czas rzemieślnika.

Czas okazał się niestety barierą również dla mnie. Projekt rozpocząłem rok temu, ale niestety jeszcze go nie skończyłem. Forma przyszłego pogromcy chodników wisi na haku i czeka na ostatnie poprawki. Tak naprawdę całość można skończyć w dwa dni, jeżeli ma się dryg do manualnej pracy. Pewien przytyk w tym temacie został dodany w opisie tworzeniu deski drugiego dnia. Jak się okazało przyszłość w obszarze rzemieślniczym mi nie grozi. Chodź podczas warsztatów nauczyłem się obsługiwać wyrzynarkę i piłę mechaniczną.

Niedokończona łowiecka deska

W kilku słowach na czym polega proces tworzenia deski zamieszam poniżej od Przemka z Miasto Szkutnia.

Dzień 1

 • Wybór kształtu deski:
  Wybierasz kształt i rozmiar deski. Możesz skorzystać z gotowych szablonów które drukujemy (w kawałkach które trzeba skleić taśmą) lub stworzyć własny kształt. Miasto Szkutnia od środka
 • Przygotowanie szablonu z papieru:
  Wycinasz z papieru szablon kształtu w skali 1:1. Na tym etapie decydujesz też o wygięciach wzdłużnych jak i poprzecznych (concave).
 • Przygotowanie sklejki:
  Jak już wybrałeś kształt i rozmiar to musisz wyciąć 4 pasy sklejki o długości dłuższej o 5-10 cm od wybranego rozmiaru deski. Pasy sklejki muszą mieć słoje wzdłużne po długim boku (jak się pomylisz to decha będzie za miękka).Klejenie
 • Przygotowanie prasy:
  Prasa, to kawał sztywnej dechy, na której mocujemy w odpowiednich miejscach drewniane podpórki. To ich długość, kształt i wysokość będą decydowały jak bardzo i w którym miejscu twoja deska będzie wygięta.
 • Klejenie:
  Teraz trzeba wszystko uważnie przymierzyć na prasie, a sklejkę dokładnie posmarować żywicą epoksydową. Pomiędzy warstwy sklejki władamy tkaninę szklaną i cała taką “kanapkę” układamy na prasie. Od góry, w środkowej części deski, przykładamy kawałek kantówki, którą dociskamy przy użyciu dwóch bramek skręcanych na śruby. Kantówka wygina sklejki do pożądanego przez nas kształtu. Sprawdzasz wszystko ze 30 razy, czy jest równo itp. No i zostawiasz na minimum 24 godziny do wyschnięcia.

Uśmiechnięty łowca

 

Cały ten etap pierwszego dnia zajęć to 3-4 godzin

Dzień 2

 • Odrysowanie kształtu na sklejonej desce:
  Gdy żywica zwiąże otrzymasz dechę z odpowiednimi wygięciami. Teraz odrysowujesz dokładnie kształt z papierowego szablonu. Szczególna uwaga by dziury na traki oznaczyć precyzyjnie w osi deski.
 • Wycinanie kształtu:
  To co lubimy najbardziej:) Wyrzynarką wycinasz wstępnie kształt deski. W zależności od umiejętności bardzo dokładnie lub z zapasem 2-5 mm. Aby uzyskać dokładnie oczekiwany kształt używasz różnych szlifierek (taśmowej, oscylacyjnej, mimośrodowej), a na końcu ręcznej kostki szlifierskiej. Krawędzie deski frezujesz frezem zaokrąglającym. Teraz deska jest już piękna jak z chińskiej fabryki 🙂Wycinanie i frezowanie
 • Otwory na traki:
  W zależności od wybranego modelu, albo wiercisz po cztery otwory na trak albo musisz wyciąć jeszcze dużą dziurę na montaż traków. W wycinaniu ładnych dziur pomagają szablony i frezarka z frezem kopiującym. Wszystko mamy w naszej wspaniałej pracowni.
  Tak się kończy 2 dzień zajęć ok 5-7 godzin. Niektórzy (ci bardziej zdeterminowani) potrafią w tym czasie wykonać kolejne dwa etapy i zabrać gotową deskę do domu.Gotowy szablon deski łowieckiej i łowca
 • Lakierowanie – ozdabianie:
  Ten proces może trwać pół godziny lub pół roku. Jeżeli zależy ci na szybkim efekcie możesz użyć szybkoschnących lakierów i farb w spreju. Co do sposobu zdobienie, to ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Praktyka pokazuje że ten etap baaardzo się wydłuża. Trudno się zdecydować jak ozdobić deskę. To trochę jak wybór wzoru tatuażu… trzeba to dokładnie przemyśleć.Lakierowanie przyszłej łowieckiej maszyny

 

 • Grip i montaż traków:
  Jeżeli uporałeś się z najtrudniejszym – ozdobieniem swojej deski, to masz już z górki. Grip jest samoprzylepny więc przyklejenie i obcięcie zajme ci max 20 min. Montaż traków jeszcze mniej.Przygotowywanie gripa

Decha gotowa można śmigać!

 

Naszym zdaniem

Praca w drewnie w Miasto Szkutnia jest czymś co mogę polecić każdemu. Szczególnie jak od zawsze chcieliście powiercić lub powyżynać jakieś kształty, ale nie mieliście na to okazji. Tym większa będzie satysfakcja gdy stworzycie sami coś co będziecie wykorzystywać.

🤔 [Ocena łowców] 4/5 ⭐️⭐️⭐️⭐️⬜️

💲[Cena] W zależności od warsztatu od 200 PLN do 500 PLN

🗺 [Gdzie] Miasto Szkutnia –Wybrzeże Gdyńskie 2, Warszawa

🕝 [Kiedy] Cały rok

Deska od Miasto Szkutnia

 

 

 *Część zdjęć otrzymana i zamieszczona dzięki uprzejmości Miasto Szkutnia.