Żonglerka jest dobra dla każdego. Tego mogliśmy się przekonać podczas warsztatu z żonglerki i przekraczania własnych granic, gdzie mieliśmy okazję pierwszy raz w życiu poznać prawdziwego żonglera. Prowadzący dwudniowe zajęcia Miłosz Bałdyga, zajmuje się żonglerką od siedmiu lat i w ramach prowadzonego warsztatu, zdecydował się wprowadzić łowców wrażeń w sztukę żonglowania. O rezultatach opowiemy więcej na koniec miesiąca, a tymczasem chcemy Was wprowadzić temat.

Żonglerka, co to takiego

Żongler (z francuskiego jongleur) to dosłownie sztukmistrz, a współcześnie artysta, który w efektowny sposób podrzuca i manipuluję przedmiotami tak aby znajdowały się naprzemiennie w powietrzu. Żonglowanie, to w związku z tym rozrywkowa aktywność fizyczna polegająca na wielokrotnym i powtarzalnym podrzucaniu przedmiotów w powietrze w swego rodzaju sekwencjach i układach. Rekwizytami używanymi w żonglerce najczęściej są piłki, maczugi, obręcze, pochodnie ale też kapelusze, pudełka czy szarfy, noże a nawet piły łańcuchowe. My zaczynaliśmy od chust.

Skąd się wzięła żonglerka

Żonglowanie to aktywność nie wymagająca zaawansowanej technologii, nic więc dziwnego, że jest rozrywką znaną już co najmniej od kilku tysięcy lat.  Piszemy co najmniej, ponieważ bazując na dowodach możemy sięgnąć do czasów starożytnego Egiptu około 2 tyś lat p.n.e, natomiast odważnie uznajemy za prawdopodobne jej wcześniejsze istnienie. Żonglerka w swej historii przeżywała wzloty i upadki. W starożytności była dość powszechną rozrywką, natomiast w średniowieczu była zakazana i kojarzona z czarami i magią. IX-wieczna Francja to prawdziwy rozkwit żonglerki, kiedy to była najbardziej popularną i powszechną aktywnością w czasie wolnym. Warto porównać to ze współczesnością, w której praktycznie nie ma miejsca na żonglerkę, jest ona bowiem rozrywką bardzo niedocenianą i niszową. Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej, to polecamy bazę wiedzy i trików.

Po co komu żonglerka

Żonglerkę najczęściej kojarzymy z cyrku i rzadko postrzegamy ją w kontekście korzyści rozwojowych dla żonglera. Warto jednak samodzielnie sprawdzić się i nauczyć żonglowania, ponieważ niesie to szereg pozytywów. Żonglerka pośród wielu innych korzyści, buduje nowe połączenia neuronowe i rozwija mózg, uczy cierpliwości, wytrwałości i skupienia, pozwala być „tu i teraz”, poprawia koordynacje wzrokowo-ruchową. Ponadto, przyczynia się do zwiększenia poczucia rytmu, refleksu, a także zdolności utrzymania równowagi i właściwej postawy ciała. W gruncie rzeczy pozwala rozwinąć i poznać siebie, jest nośnikiem dużej satysfakcji i dobrej zabawy. Dodatkowo, jest zalecana w rehabilitacji i rekonstrukcji komórek mózgowych po uszkodzeniu mózgu w następstwie nieszczęśliwych wypadków i chorób. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że wszelkie triki i układy zapisane są we wzorach matematycznych, tak więc dyscyplina poprawia również kompetencje analityczne.

Łowcy Żonglują

Po dwudniowym warsztacie wiemy zdecydowanie więcej o żonglerce. Nasze umiejętności jeszcze pozostawiają wiele do życzenia ale jesteśmy zainspirowani i trenujemy dalej. Nasz poziom po warsztatach przedstawia się następująco, na koniec miesiąc mamy nadzieję pochwalić się lepszym i opisać dla Was trochę szerzej nasze wrażenia.