Bieganie zimą jest super🆒 daje dużo satysfakcji, jest pełne uroku i magii (o ile jest 🌨️❄️🌨️) i pozwala nam płynnie przejść do najmocniejszego okresu treningowego 💪. Biegając zimą, w szczególności w trudnych warunkach atmosferycznych, niestety łatwo o kontuzję😧. Jak do tego podejść, aby czerpać dużo radości i się nie popsuć? Przede wszystkim należy się dobrze ubrać na trening🎽👕👟. Jak konkretnie? Podpowiedzi znajdziecie ⬇️⬇️⬇️.

➡️ Jeżeli temperatura spada poniżej 0, najlepiej zastosować ubiór na cebulkę. Pierwsza warstwa to bielizna termiczna, później cieplejsza bluza i na koniec lekka kurtka. Na dół ciepła bielizna i ocieplane legginsy lub spodnie biegowe. Wystrzegamy się bawełny, która nie odprowadza wody. Polecamy ciuchy z materiałów oddychających, które szybko odparowują pot.
➡️Czapka i rękawiczki – czapka obowiązkowo‼️ Przez głowę tracimy najszybciej ciepło. Polecamy czapki z materiałów oddychających, tak jak w wypadku odzieży. Co do rękawiczek także polecamy, choć nie zawsze są konieczne. Przy temperaturze ok 0 stopni, po 2 km lekkiego biegu dłonie są tak rozgrzane, że nie czujemy żadnego dyskomfortu podczas treningu.
➡️Buty👟. Po mieście spokojnie wystarczą zwykle buty biegowe. Co prawda jak w mieście trochę popada🌨️ może być ślisko, ale jesteśmy w stanie bez problemu to ogarnąć. Nasz mózg automatycznie wysyła przekaz to aparatu ruchu👣 i mimo woli stawiamy kolejne kroki ostrożniej 😎😉 Jeżeli jednak wybieramy się zimą w teren (tak najlepiej‼️) to polecamy buty z odpowiednim bieżnikiem. Po wielu epickich glebach w zwykłych biegówkach nie wychodzimy już bez terenowych w las🌲🌳🌲.


➡️ Akcesoria- jednym z najbardziej przydatnych i uniwersalnych jest bandana/komin😉. Można wrzucić na szyję i spełnia funkcję szalika, można zasłonić twarz gdy mocno wieje, a nawet zrobić sobie czapkę🤶 Zastosowań znajdziecie o wiele więcej 😉. Dodatkowo podczas bieganiu po zmroku polecamy czołówkę. Praktycznie nie czujemy jej na głowie, a jesteśmy dobrze widziani z daleka i sami widzimy więcej w tych ciemniejszych zakamarkach miast🔦.

A jeżeli o kontuzjach mowa, to co zrobić, jeżeli się już przydarzą, oraz jak im zapobiegać? Nauczeni doświadczeniem, a nie jedna kontuzja już za nami, wliczając te, po których musieliśmy poleżeć trochę w szpitalu i odwiedzać naszego fizjoterapeutę częściej niż raz w tygodniu. zachęcamy do zwrócenia uwagi na:

➡️ Odpowiednie jednostki treningowe (dostosowane do naszych predyspozycji i wytrenowania).
➡️ Różnorodne treningi (bieganie, basen, rower, cross fit, siłownia itd.) wpływające na nasz ogólny rozwój.
➡️ Stretching i rolowanie przed/po treningach ok 30% czasu jednostki treningowej.
➡️ Stały kontakt z fizjoterapeutą w celu kontroli oraz poprawy naszych negatywnych przyzwyczajeń wpływających na, np. nierównomierne obciążenia.
➡️ Zdrowa, pełnowartościowa dieta, dzięki której dostarczamy naszemu organizmowi witaminy i minerały wpływające na pracę mięśni.
➡️ I na koniec „Czasem mniej znaczy więcej” – tą zasadą się kierujemy, kiedy nasz organizm mówi stop. A czy kontuzjom można całkowicie zapobiec? Raczej nie, dlatego uprawiając sport, nie tylko dla zdrowia, ale przełamujący nasze granice powinniśmy liczyć się z tym, że prędzej czy później coś nam się przydarzy i nie panikować, tylko spokojnie podejść do sprawy. Jako sportowcy-amatorzy nie mamy do dyspozycji sztabu trenerów, którzy znają odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, dlatego uczymy się często na błędach, które popełniamy trenując zbyt dużo, nie słuchając co mówi nasze ciało, nie dbając o pełnowartościową dietę itd. Im więcej trenujemy, czytamy, uczymy się tym nasze treningi są bardziej efektywne, dlatego też piszemy dla Was te wszystkie rzeczy, żebyście w pigułce mieli dostęp do wiedzy, za którą my czasem płaciliśmy dłuższym roztrenowaniem 😉 Podsumowując:
Jednym z największych wyzwań zimą jest po prostu wyjście na trening🏃🏃‍♀️🏃. W domu cieplutko, dużo jedzenia i innych rozrywek 😎😎😎. Ile razy to już przerabialiśmy 😉. Gwarantujemy Wam jednak, że powrót z każdego takiego treningu daje tyle satysfakcji i energii, że spokojnie można obdarować ją wszystkich domowników po powrocie👍💪👍. Podczas zimowych treningów warto zwracać również uwagę na dobrą rozgrzewkę oraz zdrowe podejście, ponieważ przy minusowych temperaturach i wszędobylskim lodzie, który czasami bywa bardzo śliski 😉 łatwiej o niechcianą pauzę w treningach 😎.