Zainspirowani ostatnią premierą znajomego Teatru XL pod tytułem Spid Dejting nabraliśmy na nowo „smaka” na sztukę improwizacji. Dla niektórych to sceniczne wcielenie, dla innych codzienność, a dla nas ciekawe oderwanie od codzienności w ramach poszukiwania wrażeń i emocji. Obejrzeć spektakl improwizacji to jedno, nas jednak bardziej interesują doświadczenia na własnej skórze.

Sztuka improwizacji

Wieczorną porą, finalizując ostatnie transakcje psychologiczne i finansowe w zorientowanym na rezultat świecie biznesowym, możemy mieć poczucie jedno-wymiarowości i twardego stąpania po ziemi. Często wówczas szukamy swoistego katharsis i alternatywy. Jak byście poczuli się gdyby w takim momencie ktoś poprosiłby Was, aby w grupie obcych ludzi zaprezentować poprzez swój ruch, gest, mimikę takich zjawisk jak kosmos, miłość, metafora… Nam coś takiego przytrafiło się jednego popołudnia na warsztatach improwizacji. O niełatwej, ale bardzo satysfakcjonującej zabawie w stawaniu się kimś innym traktujemy w poniższym wpisie.

Czwartkowe popołudnie. Tajemnicza śródmiejska sala , która powoli gęstnieje od ludzkich postaci. Część osób rozpoznaje się puszczając nieanonimowe uśmiechy. W podgrupach toczą się mini konwersacje. Wygląda to jak spotkanie przy kawie grona zainteresowanych wspólnym tematem sztuki, teatru, kina. Wszystko ulega zmianie gdy okazuje się, że to nie jest zwykłe spotkanie, ale warsztat improwizacji. Napotkane osoby w większości się nie znają co nie przeszkodzi im za kilka chwil odegrać sceny, w których wcielą się w członków wspólnej rodziny, nastolatków i nauczycieli czy wojskowych. Ograniczenie będzie jedno. To ich kreatywność i wyobraźnia, w skrócie sky is the limit.

Inspiracja w improwizacji

Warsztaty prowadzone są świetnie przez trenera-inspiratora Piotra z Impo.lab. Piotr zdejmuje z nas wstyd, topnieją maski na twarzach uczestników, schematy działań ustępują miejsca kreatywności i autentyczności. Zgodnie z tym co podkreśla nasz trener i organizator warsztatów:

Improwizacja to pozwolenie sobie na działanie bez planu oraz potrzeby bycia „jakimś”, dlatego prowadząc warsztaty skupiamy się na zdejmowaniu z ludzi myślenia o tym, że muszą spełniać czyjeś wymagania, że ktoś obserwujący ocenia ich. Dzięki tej spontaniczności otwieramy przed uczestnikami pole do rozwoju swojej kreatywności i umiejętności tworzenia scen z innymi ludźmi bez strachu bycia wartościowanym. Zdobywaną w ten sposób pewność siebie rozwijamy przez organizowanie pokazów i dżemów, na których można sprawdzić się przed publicznością i naprawdę zaakceptować siebie takim jakim się jest. Impro to strefa, gdzie bardzo ważnym elementem jest dobra zabawa, dzięki czemu uzyskujemy czyste, niewymuszone zaangażowanie prowadzące do wielu nieprzewidywalnych i zaskakujących sytuacji, którym często towarzyszy śmiech.

Profesjonalizm przede wszystkim

Cały warsztat jednocześnie z ogromna dawką pozytywnej energii oraz inspiracji jest wbrew pozorom mocno zestrukturyzowany i profesjonalnie moderowany.

Wykorzystywane są na nim narzędzia takie jak:

  • techniki teatru improwizowanego IMPRO (Zaangażowanie, Otwartość, Akceptacja, Zaufanie, Spontaniczność, Kreatywność, Statusy, Intencja, Zmiana, Fabuła, itp.)
  • gry improwizowane znane z programu „Whose Line is it Anyway?”
  • wybrane elementy warsztatu aktorskiego
  • wybrane techniki za zakresu rozwoju osobistego (dobrane do potrzeb uczestników)

Ta szeroka paleta metod pozwala każdemu poczuć się bezpiecznie i zagrać  pierwszą scenę  improwizowaną. Nam też się to udało a meandry naszego myślenia zaprowadziły nas do ról takich jak bezrobotna i rozleniwiona głowa rodziny, nienawidząca swojej teściowej oraz niespełniony wojskowy kucharz obierający całe dnie ziemniaki. Szczerze mówiąc, dawno nie mieliśmy z siebie takiego ubawu. Dodatkowo za cała tą zabawą przemawiała pewna refleksja, którą każdy z Was powinien sam doświadczyć.

Popisy i występy uczestników szkoleń możecie obserwować na organizowanych spotkaniach. Tak zwanych dżemach. Sama istotna bycia człowiekiem w człowieku jest zabawna więc prezentowane scenki wzbudzają chichot lub śmiech do rozpuku u widowni. Można wymieniać wiele zalet improwizacji ale chyba najlepiej jest przyjść samemu i sprawdzić jak to wygląda. My gorąco polecamy i wybierzemy się jeszcze raz.

[Gdzie] Wybrane miejsca podane przez Impro.Lab. Można uczestniczyć w przedstawieniach lub warsztatach.

[Kiedy] Przedstawienia, warsztaty organizowane są zarówno dla grup otwartych jak i indywidualnie na zamówienie. Czas trwania to około 3 godzin. Aby się umówić piszcie na zapisy@improlab.pl

[Za ile] Przedstawienia są bezpłatne, warsztaty to koszt ok. 30 zł

Dodatkowo znaleźliśmy inną Szkołe Impro w Warszawie, którą chcemy przetestować w najbliższym czasie. Wybieracie się z nami?