W miejskiej dżungli posiadanie własnego skrawka zieleni wydaje się niemalże niemożliwe. Nieliczni szczęśliwcy mają własne ogródki działkowe czy tarasy przy mieszkaniach. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje inne rozwiązanie – las w słoiku. Taki las można kupić już w gotowej formie lub udać się na warsztaty z tworzenia ogrodów w szkle. My, będąc już w posiadaniu jednego gotowca, zdecydowaliśmy się na drugą opcję.

Tak naprawdę stworzenie własnego lasu jest prostsze niż by się wydawało. Warsztat odbywał się w jednym z większych i lepiej wyposażonych salonów ogrodniczych w Warszawie – Tomaszewski – Ładne kwiatki od pokoleń. Nawet przy średnich lub, tak jak moje, minimalnych zdolnościach manualnych stworzenie własnego lasu jest możliwe. Dzięki świetnemu  prowadzeniu warsztatów przez Wojtka, z bloga w-ogrodzie.com, wszystkim uczestnikom udało się stworzyć małe zielone działa sztuki.

Tak naprawdę wystarczą 4 kroki do stworzenia własnego fascynującego ogrodu:

1. Wybór słoja oraz roślinek

Przy wyborze roślinek należy dobrać je pod kątem ich charakterystyki. Językiem laika, chodzi o to, że nie należy mieszać kaktusa z rośliną lubiącą dużo wody. Etap ten wymaga konsultacji z kimś bardziej obeznanym 🙂

2. Stworzenie wyściółki (warstw ziemi)

Na sam dół idą kamyki, które tworzą warstwę filtrującą (keramzyt), a na nie ziemia.

3. Wstawienie roślinek

Roślinki następnie wyjmujemy z doniczek, umieszczamy w słoju, przykrywając ich korzenie niewielką warstwą ziemi. Po nich wkładamy mech oraz elementy dekoracyjne (kora drzewa). Na tym etapie potrzeba trochę precyzji.

4. Podziwianie stworzonych lasów w słoiku

Na koniec pozostaje nam jedynie podziwianie naszych dzieł i znalezienie na nie odpowiedniego miejsca w mieszkaniu. Las może być trzymany otwarty lub w zamknięciu, przykryty na przykład podkładką korkową.

Poniżej, krótka rekomendacja od Moniki oraz jej las:

Hitem ostatnich miesięcy są lasy i ogrody w słoikach – podjęłam się wraz z Szymkiem stworzenia takiego dzieła i wybraliśmy się na warsztaty tworzenia ogrodów w szkle. Prowadzący pomógł nam dobrać odpowiednie rośliny oraz wyjaśnił jak ułożyć poszczególne elementy. Zabawa była świetna, a każdy uczestnik stworzył swój własny, wyjątkowy, magiczny ogród w słoiku. Efekty działań możecie zobaczyć na zdjęciach – mi bardzo się podoba!

Naszym zdaniem

Zdecydowanie polecamy warsztaty z tworzenia lasów i ogrodów w słoiku. W końcu koncepcja „Zrób to sam” staję się ostatnio coraz bardziej modna. Poza ogromną satysfakcją z dzieła twórczego, można również mieć dobrą okazję do zgarnięcia kilku dodatkowych polubień na Instagramie 🙂

[Gdzie]: Tomaszewski – Ładne kwiatki od pokoleń – Al. Krakowska 205/211, Warszawa

[Kiedy]: Zgodnie z terminem wydarzeń na stronie

[Za ile]: przybliżona cena 60 – 100 zł wszystko zależy od wybranych roślin