Centrum pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka znajduje się w samym centrum Warszawy. Przy ruchliwej Świętokrzyskiej, którą przechodzą kilka razy w tygodniu, a o Centrum dowiedziałam się przypadkiem. Ile waży milion złotych w 10 złotówkach? Co zrobić gdy wypierzemy banknoty? Jak wygląda samochód do przewożenia pieniędzy?

Centrum otwarte jest wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela od 10 do 18, a w czwartki aż do 20, także każdy, nawet najbardziej zapracowany, zdąży tu trafić. Wstęp jest bezpłatny, więc tym bardziej kusi żeby się tam wybrać. Jeżeli chcemy zwiedzać z przewodnikiem, to jest również i taka opcja i również jest bezpłatna. Musimy uzbierać minimum 10 osób i zarezerwować termin przez stronę internetową, co nie jest takie łatwe – terminy są rozchwytywane.

W informacji na miejscu otrzymuję kartę dzięki której wejdę i wyjdę z Centrum oraz mapkę. Panowie ochroniarze prześwietlają moją torebkę, a ja przechodzę przez bramkę jak na lotnisku. W końcu wchodzimy do miejsca pełnego kasy! Na poziomie pierwszym znajduje się szatnia, toalety oraz sklepik i kawiarnia. Zostawiam płaszcz i ruszam odkrywać to ciekawe miejsce.

 

centrum pieniądza NBP

centrum pieniądza NBP

Money, money, money

Już po wejściu na poziom pierwszy wita mnie przesympatyczna obsługa. Dowiaduję się co ciekawego czeka mnie na tym piętrze, jak działają poszczególne ekrany i lupy, ale o tym dalej.

Pierwsza sala wprowadza nas w całkiem magiczny nastrój. Pieniądze sypią się i rosną w wielkie stosy, ale gdy tylko zbliżam się do ekranu wszystko znika. No tak, łatwo przyszło, łatwo poszło.

Antyk – średniowiecze – nowożytność. Na podłodze koło czasu, na którym dowiemy się wszystkiego o powstaniu bankowości, pieniądza i nie tylko. Przy gablotach nie ma wielkich tablic z opisami, ale zaraz to skąd mam wiedzieć co jest czym? Lupa! Najeżdżam nią na kod QR znajdujący się koło eksponatu i… proszę bardzo na ekranie pojawiają się wszystkie interesujące informacje. W gablotach znajdziemy informacje o historii powstania pieniędzy. Dalej na multimedialnych ekranach możemy przejrzeć banknoty z różnych krajów świata oraz dowiedzieć się więcej o systemach pieniężnych. Masa informacji.

centrum pieniadza nbp

Idę dalej, bo nie będę oszukiwać, najbardziej interesuje mnie skarbiec!

Po drodze zwiedzam fantastyczną ulicę bankową, gdzie wystawione są dokumenty z różnych okresów. Książeczki oszczędnościowe, skarbonki czy multimedialny bankier, który opowie nam różne ciekawe rzeczy.

centrum pieniądza NBP

Fotel prezesa

Z jasnej ulicy bankowej przenoszę się do gabinetu numizmatyka. Przytłumione światło, ciężkie drewniane meble i wielki fotel przy biurku. Można na nim usiąść i poczuć się jak prezes Narodowego Banku Polskiego, przeglądając równocześnie katalog numizmatów, które możemy tu obejrzeć.

W gablotach wystawione są dziesiątki monet z przeróżnych okresów historycznych. Złote, srebrne, małe duże – przeróżne. Patrząc na to jak zmienia się forma pieniądza i, że dziś używamy głównie kart, robią one nie małe wrażenie.

Obok gabinetu numizmatyka zapoznamy się z historią pieniędzy podczas wojen i PRL.

Napad na bank

I w końcu jest! Skarbiec! Po zejściu na dół pierwsze co ukazuje się moim oczom to wielkie, masywne drzwi od skarbca. Dokładnie takie jak na starych filmach o napadach na bank. Kręcąc pokrętłem widzimy jak ruszają się koła w środku drzwi oraz jak wsuwają i wysuwają się pręty.

centrum pieniądza NBP

Dla dzieciaków gra w znalezienie odpowiedniego klucza który otworzy sejf.

Wchodzę do środka i próbuję podnieść sztabkę złota. Zaglądam do skrytek bankowych i do skarbca, gdzie na półkach leżą banknoty i sztabki złota. Pani z obsługi opowiada ciekawostki np. o milionie złotych w 10 złotówkach, który znajduje się w jednej z gablot.

W kolejne Sali znajduje się laboratorium autentyczności. Przynieście koniecznie banknoty i sprawdźcie czy nie są aby fałszywe. Sprawdźcie pod lupą jak wyglądają banknoty i zobaczcie banknot 500zł. Banknoty spalone, zniszczone, pocięte – dowiecie się co zrobić żeby odzyskać taką kasę, bo nie jest ona jeszcze stracona.

Poziom 3 wtajemniczenia

Idę na poziom trzeci i już wiem, że na tą wizytę przeznaczyłam za mało czasu. Na szczęście przemiły Pan z obsługi postanawia mi towarzyszyć i w telegraficznym skrócie przedstawić mi najważniejsze rzeczy z tego piętra.

Rozsuwają się drzwi i wchodzimy na giełdę papierów wartościowych. Aktualne notowania giełdowe przelatują na ekranach. Można również zadzwonić oryginalnym dzwonem z warszawskiej giełdy i narobić masę hałasu. Co się dzieje na światowych giełdach? Zegary pokazują godzinę, a ekrany sytuację.

centrum pieniądza NBP

Ciekawiło was zawsze jak bankomat wydaje pieniądze? Teraz możecie zajrzeć do środka. Dla dzieci samouczek, jak radzić sobie z bankomatem – jeśli przejdziemy cały proces to otrzymamy wydruk.

Przechodzimy dalej i nagle znajdujemy się w sali która wygląda trochę jak statek kosmiczny. Sterylnie biała, a na wejściu naklejka mówiąca żeby założyć fartuch ochronny. Tutaj dowiemy się jak tworzy się i produkuje pieniądze. Od projektu przez matrycę po prawdziwe banknoty.

W wysuwanych gablotach obejrzeć można pieniądze, które nigdy nie weszły do obiegu lub wzory takich jakie brały udział w konkursie na tło dla nich. Monety okolicznościowe lub takie które były tworzone na zamówienie i mają na przykład kształt piramidy lub są wysadzane kryształami Swarovskiego. Kosmos!

centrum pieniądza NBP

Ja chcę jeszcze raz!

Na wyprawę do Centrum zaplanowałam stanowczo za mało czasu. Potrzeba co najmniej 1,5 godziny żeby na spokojnie przejść wszystkie sale. Jeśli chcemy zagłębić się bardziej to już nawet dwie. Wiele ułatwiają Państwo z obsługi, którzy opowiedzą co i jak plus przekażą nam masę ciekawostek.

Z każdą kolejną salą byłam co raz bardziej zachwycona. I nie chodzi tutaj tylko o multimedialną formę, która na pewno świetnie sprawdza się dla dzieci. Wszystko jest dopracowane w każdym szczególe i do samego końca nie pomyślałam ani przez chwilę, że mi się nudzi. Centrum zachęca nas do aktywnego uczestnictwa w zwiedzaniu czemu na prawdę ciężko się oprzeć.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a dla rodzin przygotowano „Zwiedzanie rodzinne” – dostajemy tablicę z zagadkami i pytaniami. Każda dobra odpowiedź to kolejna cyfra do sejfu, który musimy otworzyć na samym końcu zwiedzania. Do dzieła!

[Gdzie] Centrum pieniądza NBP ul. Świętokrzyska 11/21

[Kiedy] wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 10.00-18.00, czwartek: 10.00-20.00. W poniedziałki Centrum jest nieczynne

[Za ile] wstęp wolny