Jest dyscyplina sportu, która łączy kilka aktywności jednocześnie. Stanowić ona może idealną atrakcję dla Łowców Wrażeń. Dyscypliną tą jest Canyioning, który łączy pływanie, skoki do wody, wspinaczkę oraz trekking. Czy chcieć coś więcej?

Canyoning polega na przejściu wyznaczonej trasy wzdłuż rwącej rzeki ze wszystkimi przeszkodami jakie spotkamy na swej drodze. Nazwa wprost odnosi się do kanionu jakim płynie rzeka. Podczas przemarszu jesteśmy zmuszeni sprostać różnym wyzwaniom, które nawet zatwardziałym łowcą dadzą przypływu adrenaliny. Przejście wąskimi szczelinami, eksplorowanie jaskiń czy skoki w dół kilku metrowego wodospadu na pewno zapadną Wam w pamięci.

 Moc wrażeń

Canyoning na czym to polega

Cała zabawa zaczyna się od wyboru pianki. Niestety górskie wody nie mają na ogół temperatury jacuzzi. Była to zdecydowanie najcieplejsza pianka jaką kiedykolwiek założyłem, a mam w tym pewne doświadczenie. Wiedzą to wszyscy, którzy widzieli mnie pływającego na kajcie w Bałtyku w dwóch piankach. Teraz już wiem, że podwójna ochrona nie jest konieczna. Wymagane jest jedynie założenie pianki do canyioning J
Dostajemy również uprząż do wspinaczki. Jak się okazuje konieczną przy bardziej stromych odcinkach pokonywanych przy asekuracji niczym via ferraty.

Kolejny etap to dojazd na miejsce i marsz pod górę do punktu startu. Jest to najbardziej monotonny element całej przygody. Natomiast tuż po nim zaczyna robić się naprawdę ciekawie. Przed wszystkimi, którzy zdecydują się na tą formę rozrywki przewodnicy otworzą gamę atrakcji. Zjazdy w szczelinach, skoki z kilku lub wręcz nawet kilku nastu metrów, trasy niczym via ferraty wzbogacone śliskim podłożem, przeciskanie się między skałami, wchodzenie do jaskiń.

Bezpieczna zabawa wymaga dużej koncentracji oraz uwagi. Przydatna będzie również nie najgorsza sprawność fizyczna. Całe szczęście w przypadku bardziej wymagających odcinków, przeważnie jest szansa na pokonanie ich boczną drogą. Jednocześnie wskazany jest umiarkowany lęk wysokości. Podstawowa wycieczka trwa około 3 godzin. Bardziej zaawansowane mogą nawet trwać do 8.

Canyoning gdzie przetestować

W Polsce Canyioning możliwy jest do zrobienia w okolicach Szklarskiej Poręby (rzeka Wieliczka) oraz blisko w Tatrach (wodospad Sieklawa). Bardzo ciekawe miejsca na uprawianie canyioningu są w Alpach (Austria i Włochy). Magiczny i nie tak bardzo uczęszczany przez turystów okazał się z kolei Bovec w Słowenii.

 

[Ocena łowców] 5/5 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

[Gdzie]: Łowca Szymon canyioning spróbował na Słowenii w Bovec, ale są również możliwości w Polsce (Sieklawa i Wieliczka)

[Za ile] Cena jest uwarunkowana miejscem oraz długością trwania. Trzeba liczyć od 20 – 50 EUR

[Kiedy] Zdecydowanie bardziej polecany jest sezon wakacyjny