Kilka chwil w powietrzu, będąc przyczepionym do dużego spadochronu wystarczy, by zapewnić dawkę wrażeń nawet najbardziej wybrednym poszukiwaczom ekstremalnych aktywności. Pomimo, że latanie paralotnią i motoparalotnią mają wspólną cechę (wielka czasza spadochronu nad osobą latającą), to zasada lotów jest nieco inna.

Na czym to polega

Sam lot paralotnią polega na wyszukiwaniu prądów powietrznych i korzystaniu z wytworzonej dzięki nim siły nośnej. Paralotnia może znaleźć się w powietrzu na dwa sposoby:

  • Wyciągnięcie do góry za pomocą wyciągarki (sznurek przylepiony do silnika) rozpędzającej lotniarza do prędkości pozwalającej wznosić się w powietrzu. Lina przeważnie ma od jednego do dwóch kilometrów długości, co może umożliwić uzyskanie wysokości ok. 500 metrów powyżej startu. Ten sposób jest popularny na terenie, gdzie nie ma wielu przewyższeń np. okolice Warszawy i Wrocławia.
  • Wystartowanie z wysokości najczęściej z pochyłego wzgórza. Kilka szybkich kroków dokonanych w ramach rozbiegu z góry i następuje faza lotu. Tego rodzaju startu można doświadczyć na Górze Żar.

 

W przypadku motoparalotni mechanizmem, który pozwala bujać w przestworzach  jest zamontowany z tyłu silnik. Poprzez regulację prędkości wirowania łopat, pilot jest w stanie dostosowywać wysokość lotu.

Na co zwrócić uwagę

Kluczowym elementem całej przygody z paralotniarstwem jest start. Przyczepiony do naszych pleców pilot poprosi nas o jak najszybszy bieg w skulonej pozycji. Widok takiego truchtu jest zaiste komiczny. Jednak, gdy zbyt wolno będziecie przebierać nogami to w najlepszym przypadku będzie trzeba powtórzyć rozbieg, w najgorszym zaś wasza twarz zamortyzuje ciężar pilota oraz kosza, w którym mieliście lecieć. Jeżeli taki podbieg jest dla Was przerażający warto zacząć od motoparalotni.

Sam lot najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Warunki atmosferyczne w znacznym stopniu wpływają na możliwość odbycia lotów oraz samą ich długość.

Naszym zdaniem

Loty paralotnią oraz motoparalotnią można tak naprawdę wykonywać w całej Polsce. Polecamy szczerze miejsca ze zróżnicowanym terenem (góry, jeziora), gdzie wrażenia związane z lotem będą spotęgowane fantastycznymi widokami (np. Góra Żar). Jeżeli szukacie mocniejszych wrażeń to poproście Waszego pilota o wykonanie kilku prostych akrobacji. Wirowanie w kierunku ziemi, które powoduje dodatkowe przeciążenie jest co najmniej intrygujące 🙂
Pierwsze loty wykonywać będziecie z pilotem (w tandemie), co sprawia, że cała zabawa jest bezpieczna przy zachowaniu należytej uwagi.

[Gdzie?] Cała Polska. Warto poszukać szkółek paralotniarstwa.
Poniżej kilka, z których udało nam się skorzystać i możemy je polecić:

[Za ile?] 150 – 250 zł za ok 10 – 20 minut
[Kiedy?] Cały rok, ale najlepiej w porze wakacyjnej ze względu na pogodę