Przyszedł czas na przetestowanie najciekawszych warszawskich boulderowni. Jeśli nie wiecie czym jest bouldering, gdzie się go uprawia i czy warto się zainteresować tematem, zapoznajcie się z naszym zestawieniem kilku warszawskich miejscówek.

Bouldering jest formą wspinaczki, polegającą na pokonywaniu kilkumetrowych ścian bez zabezpieczenia (asekuracyjnych lin).  Ochronę przed kontuzjami na tak przygotowanych ścianach zapewniają miękkie materace i odpowiednio przystosowana podłoga. Ścianki boulderowe składają się z wielokolorowych chwytów, rozmieszczonych w pewnych odstępach od siebie. Poszczególne kolory oznaczają trasy wspinaczkowe. W zależności od miejsca możemy spotkać od 4 do 7 stopni trudności tras. Prawidłowe pokonanie danej trasy (drogi) powinno rozpocząć się od przyjęcia pozycji wyjściowej. Pozycja ta jest określona przez odpowiednie chwyty, od których zaczynamy wspinanie. Następnie przechodząc po danym kolorze, musimy dojść do ostatniego chwytu i ustabilizować swoją pozycję (dwie ręce na uchwycie oraz stopy stojące na innych elementach).

W teorii brzmi to banalnie. Jednak przejście amatorsko, bez odpowiednich umiejętności, średniego stopnia trudności (3-4 poziom) wydaje się niemalże niemożliwe do pokonania. Kluczem jest tu technika. Stawiając swoje pierwsze „kroki” na boulderach najprawdopodobniej największą pracę będą wykonywać ręce, w szczególności przedramiona. Skutkuje to szybkim zmęczeniem i utrudnia dłuższą zabawę. Prawidłowa pozycja polega na jak najbliższym „przyleganiu” do ściany i przemieszaniu się do góry z wykorzystaniem nóg. Ręce powinny przede wszystkim służyć do przytrzymywania się ściany.

Powyższy opis nie jest jednak wystarczającym „manualem”, aby rozpocząć w pełni świadomą przygodę z boulderami. Warto skorzystać z krótkiego przeszkolenia dostępnego we wszystkich wymienionych poniżej miejscach. Nam uczestnictwo w kilku takich szkoleniach pozwoliło zrozumieć swoje błędy i ostatecznie zmierzyć się z średniozaawansowanymi trasami. Niezaprzeczalną zaletą boulderingu jest tempo w jakim dokonujemy postępów. Z wizyty na wizytę, do tej pory niemożliwe trasy, stają się osiągalnym wyzwaniem.

Camp4

Jedna z największych hal wspinaczkowych w Warszawie. Camp4 swoją nazwą nawiązuje do obozu wspinaczkowego usytuowanego w Parku Narodowym Yosemite w Stanach Zjednoczonych. W Camp4 możemy wspinać się zarówno na różnorodnych boulderach (wewnętrznych i zewnętrznych) jak i 9 metrowej ściance wspinaczkowej. Przestrzeń do uprawniania boulderingu jest naprawdę różnorodna, z ciekawą możliwością wejścia na sam szczyt ścianki i zejścia tylnymi schodami. Dodatkowo działa FunWall umożliwiający wspinaczkę najmłodszym. To dobre miejsce dla początkujących – dadzą radę wejść na wiele różnych dróg, a nie tylko jedną czy dwie, jak to bywało w innych miejscach. Dzięki temu tak szybko się nie znudzą (Balmas potwierdza).

Jest to chyba jedno z bardziej różnorodnych miejsc jakie odwiedziliśmy, a sama przestrzeń robi wrażenie. W Camp4 znajduje się też spora przestrzeń, w której organizowane są imprezy okolicznościowe. Warto odwiedzać ich funpage, aby śledzić aktualności. My załapaliśmy się na event Andrzejkowy, w trakcie którego mogliśmy się powspinać po ciemku, w klimacie fluo. Fajna sprawa. Lubimy nowości, a wcześniej nie mieliśmy okazji włazić po ścieżkach zaznaczonych neonowymi wyklejankami.

Przed rozpoczęciem wspinania mamy zagwarantowane krótkie przeszkolenie z bezpieczeństwa i podstaw techniki.


Wygląd 5/5 ; Klimat 4/5 ; Lokalizacja 2/5 (względem centrum Warszawy)

[Gdzie]: Krasnowolska 50 (wysokość Imielina)

[Kiedy] : Od poniedziałku do piątku w godzinach  07:00 – 22:30. W sobotę – niedzielę 9:30 – 21:30

[Za ile]: Wejście 20 – 29 PLN / z kartami sportowymi za darmo

 

Murall i FunClimb

To kolejne kolosy pod względem wielkości i możliwości wspinania. Zgodnie z opisem ze strony, do dyspozycji jest ok. 150 dróg na ścianie sportowej i dwie przestrzenie do boulderingu (jedna przy ściance wspinaczkowej, druga w oddzielnym pomieszczeniu). Na ścianie możecie wspinać się zarówno z partnerem z liną jak i z autoasekuracją TRUBLE. Autoasekuracja jest systemem, który uruchamia mechanizm zabezpieczający przed spadnięciem jak tylko oderwiemy się od ściany. Uwierzcie nam, że nie jest łatwo na początku zaufać tej maszynie. Swobodne odpadnięcie od ściany na wysokości 6 metrów jest doświadczeniem dającym niemały przypływ adrenaliny.

Autoasekurację spotkacie również na części FunClimb. Z racji naszych początków właśnie tam postanowiliśmy zacząć wizytę w Murallu. Ścianka ta jest przeznaczona głównie dla dzieci, ale dorośli też są tam mile widziani. Musimy przyznać, że skok na banana zawieszonego kilka metrów nad ziemią dostarczył nam sporego zastrzyku adrenaliny. Podziwiamy dzieciaki, które wykonują takie skoki bez zawahania. Ze względu na nasze gabaryty (tak to sobie tłumaczymy) kilka ścianek w sekcji „dziecięcej” pozostało dla nas przeszkodą nie do pokonania 🙂

Przed wspinaniem mamy zagwarantowane krótkie przeszkolenie z bezpieczeństwa i zasad wspinania.

Wygląd 5/5 ; Klimat 4/5 ; Lokalizacja 2/5 (względem centrum Warszawy)

[Gdzie]: Annopol 3 / www.murall.pl

[Kiedy] : Od poniedziałku do piątku w godzinach  08:00 – 22:30. W sobotę – niedzielę 8:30 – 21:00

[Za ile]: Wejście Murall 19 – 29 PLN / z kartami sportowymi za 10 PLN
Wejście FunClimb ok. 35 PLN za godzinę

IMG_2856

IMG_2887

CRUX

Klimatyczne miejsce w centrum Warszawy. Powierzchnia może nie jest tak ogromna jak w dwóch poprzednich halach, natomiast  nie brakuje w niej różnorodności tras. Dostępna jest również kawiarnia, w której można odpocząć po trudach pokonywania kolejnych wzniesień. Jedyny problem może Was spotkać jeśli będziecie chcieli przyjechać autem. Czasami trzeba zrobić parę kółek zanim znajdziemy miejsce do parkowania.

Zachęcamy Was również do wirtualnego spaceru po Cruxie:

Kawiarnia

Ściana wspinaczkowa I

Ściana wspinaczkowa II

Crux - ściankaCrux - obwodyMocnym atutem miejsca, z którego polecamy wam skorzystać jest darmowy kurs wprowadzający w każdy piątek o 18:00.

Wygląd 3/5 ; Klimat 5/5 ; Lokalizacja 5/5 (względem centrum Warszawy)

[Gdzie]: Hoża 51 / www.crux.boulder.pl

[Kiedy] : Od poniedziałku do soboty w godzinach  10:00 – 23:00. W niedzielę 10:00 – 21:00

[Za ile]: Wejście 10 – 30 PLN / z kartami sportowymi za darmo

BLOCO

Kolejne klimatyczne miejsce dla zapaleńców boulderingu. Usytuowane w magazynie Bloco sąsiaduje z dockiem crossfitowym tworząc interesujący klimat. Wchodząc, zauważamy lekką mgiełkę unoszącej się magnezji. Przestrzeń w godzinach popołudniowych jest mocno okupowana przez miłośników boulderów i aby wejść na upatrzoną ściankę konieczne jest krótkie oczekiwanie.

Fajny jest za to klimat z siedzącymi czy rozgrzewającymi się przed wspinaczką ludźmi oraz stołem do piłkarzyków, z którego mogą skorzystać ci oczekujący lub mniej zainteresowani. Dla początkujących Bloco może być jednak za trudne. Balmas na przykład się zniechęciła, bo udało jej się wejść tylko w dwóch miejscach. Dopóki nie odwiedziliśmy Camp 4 myślała, że bouldery są nie dla niej. Ale wszystko spoko, teraz już nie marudzi.

Darmowe zajęcia z instruktorem są dostępne w niedziele o godzinie 12:00.

Wygląd 3/5 ; Klimat 5/5 ; Lokalizacja 4/5 (względem centrum Warszawy)

[Gdzie]: Jana Kazimierza 46/54 / www.bloco.pl

[Kiedy] : Od poniedziałku do piątku w godzinach  6:30 – 23:00. W sobotę – niedzielę 10:00 – 21:00

[Za ile]: Wejście 15 – 30 PLN / z kartami sportowymi za darmo

Dziękujemy za wasze podpowiedzi kolejnych miejsc do odwiedzenia (Michał M.).
Przed nami do odwiedzenia:

  • Bulder Bar
  • Arena wspinaczkowa Makak
  • On Sight Centrum Wspinaczkowe
  • Ścianka wspinaczkowa na WUM’ie

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz