Oglądając amerykańskie filmy czy seriale nie raz można natrafić na urywki dotyczące jednego z bardziej popularnych sportów jakim jest baseball. W Polsce baseball powoli zyskuje coraz większą popularność o czym świadczy rosnąca liczba drużyn w ligowych rozgrywkach. My mieliśmy wyjątkową możliwość uczestnictwa w zapoznawczym treningu z Warsaw Dragons Baseball.

Fantastyczna ekipa pozytywnych zapaleńców Warsaw Dragons Baseball
Fantastyczna ekipa pozytywnych zapaleńców Warsaw Dragons Baseball

O co w tym chodzi

Podstawowe zasady baseballu są łatwe do zrozumienie. Niestety sama gra posiada sporo niuansów, których wstyd się przyznać, ale nie do końca zrozumieliśmy podczas treningu. 🙂

Zawodnik drużyny atakującej przed odbiciem
Zawodnik drużyny atakującej przed odbiciem

W dużym skrócie baseball to drużynowa gra, w której dwie drużyny rywalizują ze sobą na boisku w kształcie kwadratu. Na przemian jedna drużyna atakuje dążąc do zdobycia punktów, druga zaś się broni. Zdaniem drużyny atakującej jest odbicie przez jednego z zawodników (pałkarza) piłki rzuconej przez przeciwników (miotacz). Po takim odbiciu zawodnik może biec w celu zdobycia kolejnych baz. Bieg odbywa się wokół boiska wyznaczonego przez bazy, odwrotnie do ruchów wskazówek zegara. Bazę zdobywa się dotykając ją, którąkolwiek częścią ciała. Jednak jeżeli zawodnik drużyny broniącej dotnie piłką zawodnika atakującego, zanim ten zdobędzie bazę, zostaje on zbity i kończy grę. Stąd widziane na filmach efektowne ślizgi zawodników w kierunku bazy, aby uchronić się przed tak zwanym outem. Po takim zabezpieczeniu, gdy kolejny zawodnik z drużyny odbije piłkę kijem, będzie możliwa kontynuacja zdobywania baz.

Rękawica i piłka do Baseball

Punkt w Baseball zdobywa się kiedy uda się zawodnikowi wrócić do miejsca startu (bazy domowej), a co za tym zdobyć 4 bazy po kolei. Zadaniem drużyny broniącej jest złapanie odbitej piłki i przerwanie biegu zawodników atakujących.

Boisko do piłki przerobione na pole do Baseball
Boisko do piłki przerobione na pole do baseball – dla chcącego nic trudnego

Innym istotnym pojęciem jest Strikeout. Przekonał się o tym Szymon dwukrotnie go „zdobywając”. Strikeout następuje gdy gracz trzykrotnie nie odbije piłki kijem – nie może wtedy biec i zdobywać baz. Pewnym  jego przeciwieństwem jest home run czyli takie umiejętne odbicie piłki, że wyleci ona poza pole gry (ogrodzenie). Wtedy wszyscy zawodnicy bez obawy o bycie zbitym mogą zdobyć punkty dla swojej drużyny. Drugi łowca Bartek dużo lepiej radził sobie z drewnianym kijem jednak niestety do zdobycia home run dużo jeszcze brakowało.

Tak to robią gracze Warsaw Dragons Baseball.

Więcej zasad możecie znaleźć na tej stronie oraz stronie Polskiego Związku Baseballu i Softballu.

Sprzęt do baseball

Sprzęt do baseball

Naszym zdaniem

Szymek Łowca

Moja analityczna dusza nakłoniła mnie kiedyś do obejrzenia filmu Moneyball. W filmie menedżer Baseball’owej drużyny wykorzystuje analizy komputerowe do znaczącej poprawy wyników. Od tego czasu myślałem o tym, aby spróbować w realu tego sportu. Do momentu natrafienia na trening Warsaw Dagons Baseball było to jednak niemożliwe.

Pozornie proste elementy tej gry (rzut piłki, odbicie, zdobywanie baz) są trudne do wykonania w praktyce. Istotne są tutaj detale. Odpowiednie rzucenie piłki wymaga praktyki (umiejętne wychylenie, luźny nadgarstek i łokieć). Sprawa jest w miarę prosta przy krótkim rzucie. Zdecydowanie bardziej komplikuje się gdy piłka musi przebyć celnie dobrych kilkanaście metrów (do innego zawodnika z drużyny). Odbicie piłki, okazało się dla mnie na pierwszym treningu wyzwaniem, któremu niestety nie sprostałem. Widać to na poniższym zdjęciu – gdzie piłka, a gdzie kij 🙂

Baseball porównać mogę do treningu interwałowego. Elementy  oczekiwania na odbicie piłki przerywane są zrywami w celu zdobycia bazy lub zbicia przeciwnika. Zaskoczeniem dla mnie było to jak dużo w tej grze zależy od dobrej techniki. Stwierdzenie „prawdziwa siła techniki się nie boi” nie ma zastosowania w tym sporcie.

Jak powinien wyglądać prawidłowy rzut poniżej na filmie.

 

Bartek Łowca

Dla mnie baseball był przykładem sportu rodem z american dream. Kiedy usłyszałem że mamy wziąć w tym udział byłem mega nakręcony.

Podoba mi się wsparcie jakie sobie dają nawzajem zawodnicy drużyny. Każde uderzenie, rzut i ruch na boisku jest analizowany i na bieżąco omawiany. Podoba mi się taktyka i strategia jaka jest w tej grze. Plany, próby “kradzieży bazy” i odpowiedź na te próby ze strony miotacza oraz wiele wiele innych elementów.

Dziś wiem, że baseball to coś więcej niż rzucanie piłki i uderzenie kijem. To co się dzieje dookoła rozgrywki jest bardzo pasjonujące i wskazuje że baseball ma wiele do zaoferowania graczom i widzom. I za to serdecznie dziękuję zawodnikom Warsaw Dragons!

Bartek w firmowym stroju Warsaw Dragons
Bartek w firmowym stroju Warsaw Dragons

Podsumowując łowieckie wrażenia

Jeszcze raz dziękujemy Warsaw Dragons Baseball za gościnę i pokazanie tego fascynującego sportu. Dawno nie spotkaliśmy tulu pozytywnych ludzi zakręconych wokół nieoczywistej w naszym kraju dyscypliny sportowej. Mamy ogromną nadzieję, na kolejny wspólny trening w przyszłym sezonie. Wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować tego sportu zachęcamy do kontaktu z mega pozytywnymi ludźmi z Warsaw Dragons Baseball.

Tu zbiera się ekipa Warsaw Dragons na treningi
Tu zbiera się ekipa Warsaw Dragons na treningi